Kurtyny spawalnicze

Zabezpieczenie przed promieniowaniem. Kurtyny spawalnicze

Kurtyny spawalnicze są też określane parawanami, zasłonami, kotarami lub arkuszami. Stosuje się je w przemyśle metalurgicznym. Są gwarancją skutecznej ochrony spawaczy w trakcie ich pracy. Kurtyna zabezpiecza pracowników przed różnymi odpryskami i szkodliwym wpływem promieniowania świetlnego oraz podczerwonego, zgodnie z normą EN 1598:1997+A1:2001 (PN-EN 1598:2004). Parawany spawalnicze są dostępne w dwóch postaciach – stacjonarnej oraz przenośnej.

Konstrukcja

Konstrukcja kurtyny zabezpiecza osoby, które znajdują się w pobliżu promieniowania łuku elektrycznego, od promieniowania UV oraz odprysków spawalniczych. Ograniczają również rozprzestrzenianie się dymów spawalniczych (w tym pyłów i gazów). Należy jednak pamiętać, że nie stanowi ona odpowiednika dla filtrów spawalniczych i chroni przed szkodliwością spawania z odległości nie mniejszej niż 2 metry. Parawan jest z tkanin powlekanych PVC i stoi na stalowych stelażach. Musi mieć akceptowalną przejrzystość i być trudnopalny, zgodnie z europejskim standardem. Nogi poprzeczne stelaża mają zazwyczaj otwory montażowe do zamontowania podwozia, co zapewnia mobilność kurtyny i wygodę przy zmianie miejsca.

Innowacyjny materiał

Kurtyna spawalnicza jest wykonana z samo gaszącego się materiału. Daje to dobre zabezpieczenie przed niebezpiecznym promieniowaniem. Może występować w wersji standardowej lub paskowej. Zasłona paskowa umożliwia przechodzenie przez nią osób i podawanie materiału, nawet gdy jest zamknięta. Zasłony mogą mieć różne parametry i występować w różnych rozmiarach. To idealna ochrona przed iskrami, powstającymi podczas spawania lub szlifowania elementów metalowych, ale też osłona sąsiadujących powierzchni przed żużlem i kroplami stopionego metalu. Dodatkowo stanowią zabezpieczenie dla osób postronnych, które nie są zaangażowane w proces spawania. W warsztatach, halach produkcyjnych czy na otwartych placach budowy znajdują zastosowanie profesjonalne kurtyny spawalnicze z ruchomymi ramionami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *