Odboje przemysłowe

Odbojnice przemysłowe nie tylko w przemyśle.

Dla pracowników hal produkcyjnych oraz firm związanych z przemysłem lekkim czy ciężkim odbojnice przemysłowe są stałym i oczywistym elementem codzienności. Ich obecność i funkcjonalność jest niezbędna w dbaniu o bezpieczeństwo i higienę pracy. A być może mało kto spoza branży wie, że odbojnice są również obecne w przestrzeniach publicznych i prywatnych, w których parkujemy, robimy zakupy itp. Jak wyglądają i czym są odboje przemysłowe? Gdzie i po co się ukrywają?

Ochrona przed silnym uderzeniem.

Odboje przemysłowe to najprościej mówiąc solidne konstrukcje z rur bądź stali. Przyjmują tak różne formy i kształty jak miejsca, które zabezpieczają przed uderzeniem, najechaniem lub zgniotem. W ruchu drogowym odbojnice najczęściej to słupek lub rząd słupków – znajdują się wtedy np. na końcu miejsca parkingowego, ślepej ulicy bądź uniemożliwiającego przejazd drogą pozostawiając ją wyłącznie dla ruchu rowerowego i pieszego. Częściej odbojnice to barierki – chronią filary, gzymsy i inne elementy architektury czy przestrzeni narażone na zderzenie z manewrującymi pojazdami mechanicznymi. Barierki o różnej wysokości zabezpieczają również regały, chłodnie, wyposażenie hal produkcyjnych oraz magazynów przed ruchem wózków widłowych. Odbojnice przemysłowe to także stalowe konstrukcje chroniące ranty, wystające kanty czy wjazdy do bramy przed kolizją. Dzięki nim nie wjedziemy w latarnie, słupy, wózki sklepowe. 

Być może nie da się jednoznacznie opisać kształtu odbojnic. Ale bardzo łatwo rozpoznać je po kolorze. Zazwyczaj są pomalowane w paski o wysokim kontraście np. czarno – żółte, całe żółte albo czerwono – białe. Zdarza się, że są wyposażone w element odblaskowy, dzięki czemu są lepiej widoczne na halach czy parkingach podziemnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *