bezpieczny parking

Co to znaczy „bezpieczny parking”?

Każdy z nas doświadcza pośpiechu dnia codziennego i załatwiania spraw „na mieście”. I chyba nikt z nas nie ma wątpliwości co do tego, że łatwe parkowanie to połowa sukcesu. Duży, dobrze zorganizowany parking usprawnia logistykę i pomaga oszczędzić sporo czasu. Często jednak nie zastanawiamy się ani nie zdajemy sobie sprawy z czego to wynika. Przyjrzyjmy się zatem pod lupą organizacji parkingu.

 Dobre oznakowanie.

Oczywiście nic nie zastąpi skupienia i czujności kierowców oraz pieszych. Jednak istnieje kilka rzeczy, które mogą ich wspomóc w manewrach w tej specyficznej przestrzeni.

Najważniejsze są wyraźne i czytelne znaki poziome. Właściciel powinien zlecić profesjonalne malowanie parkingu przy swoim obiekcie. Linie ciągłe wyznaczające miejsca parkingowe dla samochodów, strzałki, znaki „stop” czy „ustąp pierwszeństwa”, oznaczenia miejsc uprzywilejowanych dla niepełnosprawnych, rodzin z dziećmi, strefy dostaw itp. pomogą sprawnie znaleźć miejsce do pozostawienia auta i potem najkrótszą drogę do wyjazdu.

Dodatkowo, wyposażenie parkingu w niezbędne odbojnice i progi zwalniające zapewni bezpieczeństwo zarówno poruszających się po nim samochodów jak i pieszych.

Malowanie parkingów to jednak nie wszystko. Ważną rolę odgrywają również znaki pionowe. Poza oczywistymi znakami organizującymi ruch – szczególnie na parkingach wielopoziomowych i podziemnych – na filarach i ścianach różnymi kolorami wyznacza się stefy pomagające zorientować się w przestrzeni. W ten sam sposób wyznacza się wyjazdy z parkingu w zależności od kierunku, w który potem będziemy jechać.

Czy warto inwestować w malowanie parkingów?

Jeśli względy bezpieczeństwa i uchronienie uczestników ruchu parkingowego przed stłuczkami, kolizjami czy potrąceniami nie są wystarczająco przekonujące, możemy spojrzeć na temat z innej strony. Właściciele firm: czy to sklepów czy punktów usługowych, a tym samym parkingów przy nich, powinni zadbać o miejsca dla potencjalnych klientów. Statystycznie bowiem dla wielu z nas brak możliwości zostawienia auta jest argumentem przemawiającym za tym, aby zrezygnować!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *